Kokoskugler lavet på dadler bliver bare aldrig rigtigt kedeligt. De her har fået selskab af en omgang appelsin og er dermed dejligt sommerlige, men de her mokka-kugler og spicy lakridskugler er nu også pænt frække. Nåhja, så har jeg selvfølgelig også en opskrift på den rene vare, ‘kun’ med kakao.
Men, altså … det var jo solskinskuglerne, vi kom fra.
12-14 stk.
Ingredienser
100 g tørrede dadler uden sten
½ dl kogende vand
½ dl friskpresset appelsinsaft (ca. 1 appelsin)
Revet skal af 1 øko-appelsin
¾ dl kokosmel (til at rulle i)
60 g kokosmel (til dejen)
3½ spsk kakao
2 spsk kokosolie
½ tsk vaniljepulver
Forberedelse – mindst en time før, gerne dagen inden:
- Riv skallen af appelsinen og saml resultatet i en lille bøtte. Tilføj kokosmel (¾ dl kokosmel) og bland godt. Dæk bøtten til og sæt den på køl.
- Pres saften af den nu skallede appelsin.
- Kom så dadlerne i en lille skål og hæld først det kogende vand, dernæst appelsinsaft på dem: Dadlerne er nu næsten dækket af en lun appelsin-væske. Dæk skålen til og sæt den på køl.
Tril dine kugler:
- Pil dadlerne op af appelsin-væsken (som du kan gemme til fx en smoothie) og kom dadler, kokosmel (de 60 g), kakao, kokosolie og vaniljepulver i en foodprocessor.
- Lad den køre til det hele samler sig til en stor, brun klump.
- Tag nu din blanding af kokosmel og appelsinskal ud af køleskabet og hæld det i en underkop eller lille tallerken.
- Omform den store, brune klump til mindre, runde kugler, som du triller i dit appelsin-kokosmel, så de bliver fint orange.
- Sæt gerne kuglerne på køl, inden de skal spises (hvis du kan vente, altså).